| Processor | Intel Core i7-10875H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2060 Graphics | |
| OS | Microsoft Windows 10 Home | |
| RAM | 32GB DDR4 2666 MHz RAM | |
| Memory | 500GB M.2 Samsung 860 EVO SSD | |
| Battery | Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Compact 17 |
|---|---|
| Model | Compact 17 |
| Price | Tk 203,171 |
| Brand | Schenker |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | Full HD IPS 144 Hz, non-glare Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inches Display |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD webcam |
|---|
| Body Dimensions | 399 x 275 x 29.9 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.9 kg |
| Body Build | Display lid and top case made of metal Display frame and bottom case made of resin |
| Body Color | Black |
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-10875H Processor |
| Generations | 10th Gen |
| Ram | 32GB DDR4 2666 MHz Ram |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB M.2 Samsung 860 EVO SSD |
| Graphics Memory | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Battery Type | Li-Ion-Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | High Definition Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1x USB-C Gen2 3x USB-A 3.2 Gen1 |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard with numeric keypad, various colour options |
Ram is hard future.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: AMD Ryzen 9 7945HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →